«
akdeniz-diyeti-faydalari

Akdeniz bölgelerinde birçok kronik hastalığın daha az görülmesi ile özellikle son zamanlarda Akdeniz mutfağı dünyada sağlıklı beslenmenin püf noktası olarak gösterilmekte.

Akdeniz diyeti, Türkiye’yi içine alarak, Yunanistan’dan İtalya’ya ve Fransa’ya, İspanya’dan Kuzey Afrika’ya ve Ortadoğu’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada uygulanmakta.

Akdeniz’in sıcak iklimine uygun olan bu beslenme şeklinin en bilinen özellikleri; meyve ve sebze ağırlıklı olması, kırmızı etin daha az yer tutması; balık başta önce üzere beyaz et, tahıl ve lif açısından zengin olmasıdır. Zeytinin oldukça fazla yetiştiği Akdeniz topraklarından gelen zeytinyağı da bu diyetin en önemli faktörüdür. Süt, yoğurt, peynir; protein kaynağı olarak balık ve kümes hayvanları ile birlikte yer almaktadır.

Kalp Dostu Akdeniz Diyeti

Akdeniz tipi beslenmenin sağlığa faydaları yapılan bilimsel çalışmalarla kesinleşmiştir. Bu beslenme şeklinin pek çok kanser türünü engelleyici özelliği vardır. Kalp dostu olarak da ün salmıştır.

Sağlıklı bir bedene sahip olmak için sebze, meyve, süt ürünleri, tahıl ve baklagillerden beslenebilir ve günlük egzersizlerle destekleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Diyetisyen Osman Alabalık Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *