«
aralikli-oruc-diyeti

Aralıklı Oruç (IF) Diyeti Nedir, vücudun belirli bölgelerinde biriken yağın kaybedilmesini ve metabolizmayı hızlandırarak hızlı bir şekilde kilo vermenyi sağlayan popüler diyetlerden biridir. Diyet ve diğer kilo verme programlarından farklı olarak belirli saatlerde hiçbir şey tüketmeden yapacağınız beslenme biçimidir. Beyin sağlığına iyi gelir, kilo kontrolünü sağlar.

16:8 aralıklı oruç diyeti: günün 16 saati bir şey yememek. Yemek yenebilen 8 saatlik aralık için genelde öğlen 12 ile akşam 8 arası tercih edilmelidir.

5:2 aralıklı oruç diyeti: 5/2 diyetinde haftanın arka arkaya olmayan iki günü, günlük alınması gereken kalorinin sadece yüzde 25’i alınmalıdır.

En sık uygulanan aralıklı oruç diyeti 16/8 modelidir. Bunun sebebi ise bu modeli uygulamanın 5:2 modeline kıyasla daha kolay oluşudur. 16:8 modelinde besin tüketiminin 12:00-20:00 saatleri arasında yapılıyor olmasının sebebi insanların kahvaltı öğününü atlamaya daha meyilli olmalarıdır.

Aralıklı oruç popüler bir diyet modeli olmaya başlayalı çok zaman geçmemiş olmasına rağmen, metabolik etkilerini araştıran çalışmalar bulunmaktadır.

Kimler Uygulamalı?

Sürekli oruç herkes için doğru değildir. Kişi zayıfsa, 18 yaşından küçükse veya yeme bozukluğu geçmişi varsa, sağlık uzmanına danışmadan oruç tutmamalıdır. Bu gibi durumlarda, zararlı olabilir. Aynı zamanda kadınlarda doğurganlıkla ilgili sorunlar varsa, hamileyse, emziriyorsa veya gebe kalmaya çalışılıyorsa, aralıklı oruç diyeti uygulanmamalıdır.

Faydaları;

• Aralıklı oruç diyetinin daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceğine dair de bazı kanıtlar vardır. Kemirgenlerde yapılan araştırmalara göre kalori kısıtlamasının ömrü uzatabildiğini göstermektedir. 

• Ayrıca kalp hastalığı, diyabet, kanser, Alzheimer gibi hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceği öne sürülüyor.

• Sağlığını iyileştirirken aynı zamanda hayatı da kolaylaştırır. 

• Planlanması gerekilen ne kadar az öğün olursa, hayat o kadar kolay olacaktır. Günde 3-4+ kez yemek zorunda kalmamak zaman kazandırır. 

• Çalışmalar, aralıklı açlığın çok güçlü bir kilo verme aracı olabileceğini göstermektedir. Aralıklı oruç diyeti ile insanlar bel çevresinin %4–7’sini de kaybediyorlar ve bu da ciddi derecede karın yağı kaybı demektir.

• Aralıklı oruç diyetinin diğer standart diyet yöntemlerinden daha az kas kaybına neden olduğu bilinmektedir.

 

 Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Kilo vermekten çok, bilim insanlarının oruç rejimlerinin deneysel çalışmalarında ortaya çıkardığı nokta; sağlık üzerinde uzun vadeli etkiler sağlaması. Aralıklı oruç diyeti aslında oldukça kolaydır. Açlık başlangıçta sorun olur fakat birçok insan hızlı bir şekilde daha iyi hissettiğini ve daha fazla enerjiye sahip olduğunu bildiriyor. Oruç döneminde hiçbir yiyeceğe izin verilmez, ancak su, kahve, çay ve diğer kalorisiz içecekler içilebilir. Bazı aralıklı açlık formlarında, aç kalma süresi boyunca az miktarda düşük kalorili yiyeceklere izin verilmelidir.

Diyetin diğer diyetlerden farkı besinlerin değil, beslenme zamanının önemli olmasıdır. Birkaç farklı şekli vardır. Örneğin; kişinin 16 saat boyunca oruç tutup daha sonra sadece 8 saatlik zaman diliminde yemek yemesi gibi. Bu, 16/8 yöntemi olarak bilinen türü aralıklı oruç diyetinin en popüler şeklidir.

Az kullanılan diğer yöntemler; Eat-Stop-Eat: Haftada bir veya iki kez, bir gün akşam yemeğinden ertesi gün akşam yemeğine kadar hiçbir şey yememek. 5: 2 Diyeti; Haftanın 2 günü, sadece yaklaşık 500–600 kalori tüketmek.

Örnek Aralıklı Oruç Listesi (16-8 yöntemi)

12.00’den önce: Yarım yağlı azz sütlü filtre kahve

12.00: sebzeli omlet

1 dilim tam tahıllı ekmek

5 tane zeytin

15.00: 1 yumurta büyüklüğünde taze / kuru meyve

1 çay bardağı kefir

15 adet çiğ badem

19.30: 1 kase sevdiğin bir çorba

6 yk etli sebze yemeği (haşlanmış, susuz, süzülmüş)

4 yk yoğurt

20:00’den sonra: bitki/yeşil çay, maden suyu

(Bu menü örnek liste olup, miktarlar kişiden kişiye göre değişmektedir. Size özel Aralıklı Oeuç (IF) Diyeti programınızı almak için diyetisyeninizden yardım alınız.)

Bir Cevap Yaz

Diyetisyen Osman Alabalık Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *