Sağlıklı Beslenme

HASTALIKLARDA BESLENME

KALP HASTALIĞI: Kolesterolden fakir diyet verilir. Kahvaltıda yağ verilmez. Yemekleri susuz olarak verilir. Yağda kızartılarak veya kavrularak yapılan yiyecekler verilmez. Et miktarı verilenden fazla olmamalıdır. Sakatatlar, sosis, sucuk, salam, sosis tarzı yiyecekler bu hastalar için yasaktır.

ASKH: Tuzsuz diyet verilir ve ara öğünlerde diyetisyen tarafından başka bir ek yapılmamışsa sadece  meyve verilir.

ŞEKER HASTALIĞI: Diyabetik(DM) hastalara şeker ve şekerli yiyecekler verilmez. Aynı zamanda kolesterolden fakir diyetin özelliklerini de taşır. Hastaların kan şekerlerinin düzenli olması için ara öğün verilmesi gereklidir. Ara öğünlerde sadece meyve verilmez muhakkak yanına süt, yoğurt veya ayran bırakılmalıdır.

KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİ: Böbrek hastalarının meyve hakları sınırlıdır. Meyve verilirken, dosyaların arkasında bulunan KBY meyve listesine bakılmalıdır. Ayrıca süt ve yoğurt fosfordan zengin besinlerdir. Bunlar da kısıtlı miktarda verilmelidir. Kaşar peynirinin böbrek hastalarına verilmesi uygun değildir. Böbrek hastalarına sabah söğüş verilmez. Sebze yemekleri susuz olarak günde toplam 4 yemek kaşığı(öğlen 2, akşam 2 olacak şekilde) kadar verilebilir.

Ara öğünlerde meyve, komposto, nişasta peltesi verilir.

Yasakları : semizotu, ıspanak, pazı, pancar, bakla, mantar, kereviz, enginar, asma yaprağı, tatlı kabağı, muz, kavun, kayısı, yeni dünya, kuşburnu, kivi, kuru baklagiller(kuru fasulye, nohut, kuru bakla, barbunya, mercimek), bulgur, patates, mısır, tarhana, kurutulmuş meyve(kuru kayısı, kuru incir gibi…), kuruyemişler, sakatatlar, konserve, turşu, meşrubatlar, kepekli ekmek, çavdar ekmeği, tuz ve tuzlu yiyecekler verilmez. 

KARACİĞER KORUMA DİYETİ: kolesterolden fakir diyet gibi düşünülür. Yağ ve yağlı yiyecekler verilmez. Enfeksiyona yakalanma riskleri yüksektir. Sebze ve meyve kısıtlaması yoktur.

Ara öğünlerde meyve verilebilir.

SAFRA KESESİ DİYETİ: yumurta ve yumurta ilaveli yiyecekler, yağ ve yağlı yiyecekler, gaz yapıcı meyve, sebze ve kuru baklagiller yasaktır. Tüm köfteler, börek, fırın makarna, hazır tatlılar, düğün çorba, yayla çorba, keşkül, revani, fırın sütlaç, yoğurt tatlısı yumurta ilave edilmiş yiyeceklerdir.

DİYARE(İSHAL): posalı(kuru baklagilller, bazı sebze ve meyveler), yağlı, şekerli yiyecekler ve yumurta kesinlikle verilmez.

Peynir, ekmek, ayran, elma, şeftali, muz, yayla çorba, pirinç çorba, pirinç lapa, haşlanmış patates, yoğurt, sade ve peynirli yağsız makarna verilebilir. 

KONSTİPASYON(KABIZLIK): posalı, yağlı ve şekerli yiyecekler verilir. 

NÖTROPENİK: çiğ sebze ve meyve verilmez. Diyetisyen önerisiyle kabuklu meyveler verilebilir. Tepsisi ayrı verilir. 

KOAH: Yemekleri sulu verilir. Kahvaltıda yağ ve 5 adet zeytin verilebilir. Şeker ve şekerli yiyecekler yasaktır. Meyve porsiyonlarına dikkat edilmelidir, diyetisyenin verdiği miktardan fazlası verilemez.

PROTEİNDEN ZENGİN DİYET: Et, tavuk, balık, peynir, yumurta, süt, yoğurt gibi besinler proteinden zengindir. Diyetinde bu besilere ağırlık verilir. 

Ara öğünlerde süt, komposto ve 4 adet tatlı bisküvi verilir.

Tags
Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close