Sağlıklı Yaşam

Şişmanlık nedir? Beden Kitle Endesksi nedir ?

Günümüzde birçok insanın sorunu şişmanlıktır. Şişmanlık bir sağlık sorunudur. Erkenden önlemi alınmazsa obeziteye kadar giderek ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir. Peki şişmanlık nedir, şişmanlıkla nasıl baş edilir, nelere dikkat edilmelidir? Bu soruların cevabını yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Şişmanlık Nedir?

Şişmanlık bir diğer adı ile obezite vücutta fazla yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Şişmanlık, besinler ile alınan enerji miktarının metabolizma ve fiziksel aktivite ile tüketilen miktarı aştığı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle özelikle dengeli ve sağlıklı beslenmek çok önemlidir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şişmanlık ile mücadelede dikkat etmeniz gereken ilk nokta aslında nerede olduğunuzu bilmektir. Yani şişmanlığın da bir boyutu vardır ve bu boyut kilo verme sürecinde çok önemlidir. Bu boyutu anlayabilmek için beden kitle endeksinizi biliyor olmanız gerekmektedir. Beden kitle endeksi kilonuzun ve boyunuzun arasındaki orantıdır. Bu orantının sayısal değerlerine göre şişmanlık durumunuzu ölçebilir durumda olursunuz. Örneğin 108 kiloda ve 1.75 cm boyunda olan bir kişinin beden kitle endeksi 35.26 olarak çıkmaktadır. Bu değer ikinci derece obez olarak geçmektedir. Bu değeri şu şekilde açıklayabiliriz;

  • 18.5 altında ise zayıf
  • 18.5-24.9 arasında ise normal kilolu
  • 25-29.9 arasında ise fazla kilolu
  • 30-34.9 arasında ise 1. Derece obez
  • 35-39.9 arasında ise 2. Derece obez
  • 40 kg üzerinde ise morbid obez

Bu değerler şişmanlık sürecinde ve kilo veriş sürecinizde oldukça önemlidir.

Şişmanlıktan Korunmak için Neler Yapılmalıdır?

Şişmanlık ile mücadele ilk olarak yaşam felsefenizle alakalıdır. Yaşam felsefenizi tamamen değiştirerek ve vücudunuza zararlı hiçbir şey sokmayarak şişmanlık ile mücadele edebilirsiniz. Düzenli ve dengeli beslenme, fiziksel aktivite, hareketli bir yaşam. Tüm bunlar söz konusu olduğunda zaten kilonuz normal seviyede olacaktır. Şişmanlık yediklerinizle doğru orantılıdır. Tabi ki tüm bunların yanında pek çok faktör bulunuyor. Bir takım değerlerinizin bilinmesi de bu süreçte önemlidir. Ancak genel olarak bilinmesi gereken en önemli konu beslenme alışkanlığının değiştirilmesidir. 

Tags
Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close