Diyet ListeleriSağlıklı BeslenmeSağlıklı Yaşam

0-6 Aylık Bebeğin Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebeğin Beslenme hayatı aslında anne karnından başlamaktadır. Annenin beslenme alışkanlığı anneden bebeğe geçmektedir ve bebek doğduktan sonra da hem annenin beslenmesi hem de bebeğin beslenmesi oldukça önemlidir. Annenin sağlıklı bir şekilde hamilelik döneminde beslenmesi hamilelikten sonraki süreci de olumu bir şekilde etkileyecektir. Uzmanlar anne sütünün önemini ısrarla vurgulamaktadır. Bu nedenle hamilelik sonrasındaki sürecin sizi olumlu bir şekilde etkilemesini ve bebeğinizin de bu oranda olumlu bir şekilde besleniyor olmasını sağlamak için öncelikle anne olarak beslenme hayatınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

Anne Sütü

Uzmanlara göre 0-6 aylık dönemde bebek beslenmesi sadece anne sütü ile olmalıdır. Anne sütü yeterli ise bu dönemde bebeğin sadece anne sütü ile beslenmesi yeterlidir. Bebek için en sağlıklı besin ilk altı aylık dönemde anne sütüdür. Bu nedenle ekstra bir besin bu dönemde verilmemelidir. Bebek anne sütünden gerekli tüm vitamin ve mineralleri almaktadır. Sağlıklı bir annenin sütü bebek için yeterli olmaktadır. Zaten bu dönemde bebeğinizin kilo alımı rutin kontrollerde yeterli görülüyorsa anne sütünüz bebeğiniz için yeterli demektedir.

Anne Sütünün Olmadığı Durumlar

Bazı durumlarda anne sütü yeterli gelmeyebilir ya da hiç olmayabilir. Bebek doğduktan sonra ilk emzirme süreci çok önemlidir. Bu nedenle bu süreç sabır gerektiren bir süreçtir. Bebeğin anneye alışması ve emme gücünün gelişmesi için anneler bebeklerini sürekli emzirmelidirler. Bu sebeple daha fazla süt gelecektir. Bu sürecin yetersiz yapıldığı durumlarda ya da anne sütünün gerçekten hiç olmadığı durumlarda bebekler doktorların uygun gördükleri bir mama ile beslenme yapabilirler. Mamalar çoğu zaman doktorların uygun gördükleri markalardan seçilmektedir. Bu durumda sadece anne sütü haricinde mama verilecekse ekstra bir ek gıda verilmemelidir.

Su Verilmeli midir?

0-6 aylık dönemde bebekler kendileri için gerekli olan tüm besinleri anne sütünden almaktadır. Buna su da dahildir. Bu süreçte bebek anne sütünden su ihtiyacını da karşılamış olmaktadır. Eğer bebek mama ile besleniyorsa 3 aydan sonra çay kaşı ile kaynatılıp soğutulmuş içme suyu ile tanıştırılabilir. Su oranı fazla abartılmamalıdır. 

Tags
Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close