Diyet ListeleriSağlıklı BeslenmeSağlıklı Yaşam

Sağlıklı Saçlar İçin Hangi Yiyecekler Tüketilmelidir?

Saç; en önemli aksesuardır. Sağlıklı saçlar ise herkesin hayalidir. Sağlıkla uzayan, dökülmeyen güçlü ve parlak saçlara sahip olmak için illa pahalı uzman bakımlarına ve kozmetik malzemelerine gerek yok. Zira saçlar kandan beslenir ve sağlıklı vücutta bulunan saçlar güzel ve sağlam olur. Günlük hayattaki beslenme alışkanlıklarımızda birkaç noktaya dikkat ederek hayal ettiğimiz o saçlara kavuşmak aslında çok kolay! 

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler

Güçlü saçların sırrı aslında iyi beslenmekte! Vücudumuzun yeterli düzeyde vitamin ve mineral alamaması sonucu bir sinyal olan saç dökülmesini engellemenin en kolay yolu da yine doğru ve düzgün beslenmek. Biotin ve protein, saç kaybını engellemek için ağırlık verilmesi gereken vitamin grubu. Vücudumuzun en büyük ihtiyaçlarından olan proteinler, saçların dökülmesini engellemek için de önemli bir yere sahip. Saç dökülmesini engellemeye yardımcı olan protein ve biotin içeren besinler:

  • Hayvansal proteinler: Et, tavuk, balık, süt, yumurta, peynir.
  • Bitkisel proteinler: Fasulye, bezelye, mercimek, kabak çekirdeği…
  • Güçlü biotin kaynakları: Karaciğer, ceviz, süt, yumurta…

Gür Saçlara Sahip Olmak İçin Ne yapmalı?

Saç dökülmesini minimuma indirdikten sonra, kaybedilen saçların yerine sağlıklı saç kazanmak için de yine beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirmek yeterli. Saçların daha dayanıklı ve gür olması için beslenmede tuz ve şeker gibi vücudu yoran maddelerden kaçmak gerekiyor. İçerdiği vitamin ve mineraller ile saçların gürleşmesini sağlayan besinler ise şöyle;

  • Mandalina, havuç
  • Yoğurt, yumurta
  • Somon
  • Yulaf, mercimek

Parlak Saçlar Hayal Değil!

Dökülmeyen, gür saçlara sahip olduktan sonraki adım elbette parlak ve dolgun saçlar. Saçın sağlığının ve bakımının en önemli göstergesi olan parlak saçlar için betakaroten ve omega3 kaynaklı beslenme düzeni oluşturarak, hayal ettiğiniz canlı ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz. Turuncu meyveler içerdiği betakaroten sayesinde saçın parlak olmasını sağlar. Ayrıca somon balığı ve iyi bir e vitamini kaynağı olan badem de saçınıza ışıltı katan besinlerdendir. 

Saçlarınıza Bakımı İhmal Etmeyin 

Keratin ve biotin saçın sağlıklı olmasında ve uzamasında büyük rol oynar. Saçlara bakım yaparken uygulanan keratini beslenirken de alarak her zaman bakımlı görünen saçlara sahip olmak mümkün. İşte saçınıza keratin takviyesi sağlayacak besinler:

  • Soğan, sarımsak, pırasa, lahana
  • Süt ürünleri ve balık.
Tags
Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close