Diyet ListeleriSağlıklı Beslenme

Zayıflığın Nedenleri Nedir – Zararları Var mıdır?

Pek çok insan günümüzde kilo problemi yaşamaktadır. Bu, çoğu zaman fazla kilolu olmak sonucunda oluşmaktadır. Ancak şişmanlığın yanı sıra zayıflık da bir başka hastalıktır ve tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Zayıflık Nedir?

Zayıflık vücut ağırlığının boy oranına göre çok daha az olmasıdır. Yani vücuttaki yağ oranının çok az olmasıdır. Zayıf insanların vücuttaki yağ oranları çok çok azdır. Bu durum uzun süreler süren enerji dengesizliği sebebi ile olmaktadır. Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden az olduğu durumlarda zayıflık ortaya çıkabilmektedir.

Zayıflığın Nedenleri

  • Zayıflığın nedenlerini şu şekilde sıralamak mümkündür;
    Tüketilen yiyeceklerin kalite ve miktar yönünden vücut için yetersiz kalması
  • Genetiksel faktörler
  • Dolaşım ve sindirim sistemindeki bozukluklar
  • Enfeksiyonlar
  • Parazitler
  • Ağır işte çalışmak ve çok fazla aktif olmak
  • Çok ağır egzersizler yapmak

Bu gibi faktörler zayıflığın temel nedenleri arasındadır. Çoğu faktörler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Ancak altında yatan temel nedenler vücuttaki bir takım değerlerin eksikliğidir. 

Zararları Nelerdir?

Şişmanlık kadar zayıflığında vücut için bir takım zararları söz konusudur. Ciltte kırışıklık, baş dönmesi, halsizlik, süre gelen yorgunluk, kansızlık, adet düzensizliği, çalışma verimimin düşmesi, gündelik hayatın olumsuz etkilenmesi gibi zararları söz konusu olabilmektedir.

Ne Yapılmalıdır?

Aslında hem aşırı şişmanlığın hem de aşırı zayıflığın nedenini ok iyi bir şekilde araştırmak gerekmektedir. Bunun için gerekli tıbbi araştırmalar yapıldıktan sonra eğer kan değerlerinizde herhangi bir sıkıntı yok ise bu durumda beslenme uzmanı ile birlikte çalışmalısınız. Kilo vermek kadar kilo almak da oldukça zordur. Hele ki aşırı şekilde iştahsız olan kişilerde bu durum iki katı bir şekilde zor hale gelmektedir. Beslenme uzmanı uygun bir şekilde bir beslenme programı belirleyerek nasıl ki aylık kilo verimini düzenlerken aynı oranda kilo alımını da düzenli bir şekilde yapmaktadırlar. Beslenme uzmanının size verdiği tavsiyelere ve beslenme listesine harfiyen uymanız gerekmektedir. Rutin kontrollerinizi yaptırdıktan sonra her ay düzenli olarak beslenme uzmanını ziyaret etmelisiniz. 

Tags
Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close