Sağlıklı Yaşam

Cilt Bakımı Nasıl Olmalı İşte 7 Altın Kural

HERKESİN EVİNDE BULUNAN MALZEMELER İLE SAĞLIKLI BİR CİLDE KAVUŞMAK ÇOK KOLAY!

Cilt bakıma muhtaç çocuk gibidir. Narin ve hassas olan cildinizi korumak için düzenli ve rutin olarak bakım yapmanız gerekir. Kozmetik sektöründeki ürün çeşitliliğinden sonra kişiler cilt bakımında büyük kararsızlık yaşamaya başlamıştır. Öyle ki vücudun her bölgesine uygun bir ürün bulunurken; bu ürünlerin birbirinden farklı özellikleri de insanların kafasını karıştırıyor. Cilt bakımında temizlik, nemlendirme, arındırma ve besleme özelliklerinden birine kavuşmak için onlarca ürünü kullanmanız gerekebilir.

Dünyaca ünlü güzellik markalarının ürünlerine neredeyse binlerce para veren kişilerin olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak herkesin evinde olan doğal malzemeler ile hazırladığınız cilt bakım maskeleriyle aynı sonuçları elde etmeniz mümkündür. Üstelik cildin sarkmasını önleyen ve besleyen bakım kürlerini doğal malzemeler ile yapabilirsiniz. 

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

  • Cilt bakımında ilk adımda beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Düzenli beslenmek, temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için önemlidir.
  • Cilt bakımında altın kural ise; uyumadan önce mutlaka makyajın temizlenmesidir. Özellikle geceleri cildinizi misseler su ile temizleyebilirsiniz.
  • Cilt bakımında kişinin cilt tipini bilmesi de önemlidir. Cildin kuru, yağlı ya da karma cilt tipinde olmasına göre uygun bakım ürünleri tercih edilmelidir.
  • Düzenli beslenmenin ardından cildin sağlıklı görünmesi için düzenli uyku anahtardır. En az 8 saat uyumak ciltte kırışıklık, renk düzensizliği ve esneklikte azalmaların olmasını sağlar.
  • Cildin daha sağlıklı ve canlı gözükmesi için stresten uzak durmaya dikkat etmelisiniz. Gerginlik, üzüntü ya da stres sivilce oluşumuna neden olabilir.
  • Cildin korunması gereken diğer bir nokta ise güneşin direkt uygulanan etkilerinden kaçınmaktır. Korunmasız olarak güneşe çıkmak ciltte leke oluşmasına neden olabilir. Bu sebeple, dışarı çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu sürmelisiniz. En az 30 faktörlük bir güneş kremi sürerek güneşin zararlı UV ışınlarından korunabilirsiniz.
  • Cildinizi temizlemek, arındırmak ya da peeling gibi uygulamaların ardından cildinizi uygun bir nemlendirici ile şenlendirmelisiniz. Derinlemesine arındırılan ve gözenekleri açık olan cildinizi korumak için cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanabilirsiniz.
Tags
Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close