Sağlıklı Yaşam

Gluten Nedir?

Gluten nedir ilk olarak onu açıklamak gerekir. Gluten, genelde buğday, arpa, çavdar gibi ürünlerin içerisinde bulunan protein grubudur. Tabi bu içerdiği protein yapısı sebebiyle bazı hassasiyetlere sebebiyet verebiliyor. Gluten, son zamanlarda popüler olmuşsa bunun en büyük sağlayıcılarından biri Çölyak Hastalığı‘nın artması.

Peki soranlar olacak nedir bu Çölyak Hastalığı hemen açıklıyorum.

Çölyak Hastalığı, Sizi genel terimlere boğmak istemiyorum. Buğday türü baklagillerin içerisinde gluten protein grupları bulunmaktadır. İnsan vücudunda alınan besinler bağırsaklarda proteinlerine ayrılıp vücuda sağlanır. Fakat Çölyak hastası bireylerde gluten proteinin emilimi sağlanamıyor. Bağırsakta  villus adı verilen emilimi sağlayan küçük çıkıntılar vardır. Villuslar bağırsak emilim yüzeyini artırarak besinlerin kana geçişini kolaylaştırır. 

GLUTEN YERİNE HANGİ BESİNLER TÜKETİLMELİDİR?

Dediğinizi Sorar Gibiyim,

Gluten tüketmekte çekinceleri olan bireyler, aynı besin değerini sağlayacak patates, mısır unu ve esmer pirinç gibi besinlerden faydalanabilirler.

Pirinç ve pirinç unundan yapılan tatlılar, mısır, nohut, bezelye, soya, patates ve tüm sebzeler, meyveler, bakliyat grubu, et, tavuk, balık, yumurta, kuru yemişler, süt, yoğurt, peynir, ayran, şeker, bal, pekmez, mercimek, zeytin yağı, ayçiçek yağı, mısır yağı, soya yağı, kanola yağı, sebze çorbası, et ve tavuk sularıyla hazırlanmış çorbalar da bu listeye dahildir.

Glutensiz beslenmeyle ilgili maksimum merak edilen zayıflamaya yardımcı olup olmadığıdır. Glutensiz bir yaş fakat adım atılmış olduğunda simit, makarna, hamur harcı işleri gibi rafine karbonhidratlardan uzaklaştığımız için bir miktar zayıflama görülebilir. Böylece vücudun aldığı enerji çeşidi az olduğu için ister istemez kısıtlanır. Ancak tam tahıllı gıdalar, iştah denetim, kalp damar sağlığı, insülin direnci gibi birçok hastalığa karşı koruyucu olduğu için glutensiz bir hayata geçmeden önce bu tarz şeylerin hepsi düşünülmeli ve kesin olunmalıdır. Glutensiz gıdalar karabuğday, kinoa, keten tohumu, pirinç nohut, patates, sebze ve meyveler, süt ürünlerinde içermediği gibi; işlenmiş gıdalar, salata sosları, hazır gıdalar, bisküvi gibi şekerli yiyeceklerde fazlasıyla bulunmaktadır.

Tags
Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close