Sağlıklı Yaşam

PARAZİT NEDEN OLUR?

PARAZİT NEDEN OLUR? PARAZİT BELİRTİLERİ NELERDİR? PARAZİTİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Parazit vücudun direncini hızla düşüren ve ağrılara neden olan bir rahatsızlık türüdür. İki faktör yüzünden oluşan parazit türü şu şekilde vücuda giriş sağlamaktadır. İlk olarak doğru bir şekilde pişirilmeyen yemekler veya yeterli pişmeyen çiğ gıdaların tüketilmesi sonucunda oluşur.

İkincisi ise suyoluyla bulaşan vücuda giriş yapan amipler yani ufak kurtçuklardır. Vücut içinde bulundukları bölgede kaldıkları sürece devamlı ağrı yapıp o bölgeyi deformasyona uğratan parazitler aynı zamanda iyi yıkanmamış sebzelerin mide ve bağırsaklara ulaşması sayesinde o bölgede yaşamaya başlarlar. Ayrıca salam sucuk gibi yiyeceklerden de bulaşan parazitlerin vücuda giriş nedeni genellikle iyi temizlenmemiş gıdalardandır. 

Parazit Belirtileri Nelerdir?

Parazitler çeşitlerine göre farklı tepkiler veren rahatsızlıklardır. Belirtileri tuvaletiniz esnasında dışkının vücuttan atılması anında kaşıntı oluşmasıdır. Bu kaşıntı önce veya sonrasında da oluşabilir. Ayrıca makat bölgesi veya karın ağrısı şeklinde ortaya çıkmaktadır. Çok şiddetli karın ağrılarının baş gösterdiği durumların yanı sıra geceleri yastığınıza ağız salyanız akmaya başlayabilir. Eğer salya şeklinde ağız akıntınız başladıysa kesinlikle bağırsak kurdunuz var demektir.

Ayrıca aşırı kilo kaybı oluşturması da mümkündür. Bunun yanı sıra halsizlik ve stres seviyesinde de artış gösterir. Birde suyoluyla bulaşan parazitler vardır. Bunlarda mide ve bağırsak bölgesinde kramp ve ağrı oluşturur. Belirtilerinin ilk göstergesi ishal olup vücutta sıvı kaybına yol açmaktadır. Parazitlerin en fazla yaşadığı bölgeler, göbek deliği, kaş ve kirpikler ve tırnak arası olmaktadır. Bu yüzden son derece temizlik konusunda hem kendinizi hem de tükettiğiniz besinleri doğru temizlemelisiniz. 

Parazitin Tedavisi Var mıdır?

Bağırsak paraziti ciddi rahatsızlık olup tedavi edilme sisteminde hem kişi hem de ailesi aynı anda tedavi edilmesi gereklidir. Çünkü parazit çok hızlı bulaşıcı etkiye sahip olduğundan muhtemelen ailenin diğer fertlerine de bulaşmıştır. Hindistan yağı, zeytinyağı tüketimi başta olmak üzere portakal ve domates kullanımı da parazit atmada etkilidir. Ayrıca her sabah bir bardak suya sıkılan limon antioksidan özelliği taşımasından ötürü parazitin hızlı şekilde atılmasını sağlamaktadır. Kısaca tedavi yöntemi doğru besin takviyesi ile vardır. 

Tags
Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close