Sağlıklı Beslenme

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Zeytinyağı Ege bölgesinin en ünlü yiyeceklerinden biri olup salataların vazgeçilmezidir. Kullanım alanı oldukça fazla olan zeytinyağı konum olarak çok geniş yelpazeye sahiptir. Başta vücut ve cilt açısından önemi çok fazla olan zeytinyağı ciddi anlamda bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden her bireyin tüketmesi gereken yiyeceklerin başında geldiği bilinmelidir. Birkaç maddede faydalarını sıralayacak olursak şu şekilde belirtmek gerekir.

  • Kanseri önler.
  • İbuprofen inflomasyonunu önler.
  • Diyabet riskini ortadan kaldırır.
  • Fazla kiloların atılmasına yardımcı olur.
  • İltihap seviyesini düşürür. 
  • Yaşlanmayı geciktirir.
  • Hücre duvarlarını güçlendirip virüs gibi faktörlerin vücuda giriş yapmasını önler.
  • Safra taşlarının oluşmasını engeller.
  • Sindirim sistemini geliştirir.

Bu maddelerden hariç daha birçok olumlu faydası olan gerçek zeytinyağları ciddi anlamda son yıllarda kullanım yönü artış gösteren yiyecekler arasındadır. Ege bölgesindeki insanların sabah kahvaltılarında dahi kekik nane kırmızıbiber gibi bitkileri ekleyerek tükettikleri zeytinyağları oldukça faydalıdır. Her çeşit hastalıkta fayda sağladığından ötürü rahatlıkla kullanabileceğiniz bu ürün aynı zamanda cilt sağlığı açısından da önemli yere sahiptir. 

Cilt Sağlığı ve Zeytinyağı

Cilt sağlığı açısından zengin içerikli zeytinyağı cildin her daim genç gözükmesini sağlayıp aynı zamanda kırışıklıkları önleyen maddeye sahiptir. Vücut masajlarında veya cilt masajlarında hücre yenileyici özelliği sayesinde oluşan kırışıklığı, lekeleri veya yaraları hızlı bir şekilde iyileştirici güce sahiptir. Bu yüzden birçok güzellik merkezinde uzmanlarında önerdiği bir üründür. Doktorların ek takviyeler arasında son derece önermiş olduğu zeytinyağı hastalıklara karşı savaş açan hücrelerin yenilenmesini ve aynı zamanda korunmasını sağlar. Tıpkı cephede savaşan askerlerin açtığı savaş gibi vücudun direncini yükseltip hastalıklara karşı meydan okur. Bu sebeple sağlık açısından son derece önemlidir. Kronik hastalıklarda vücutta oluşan iltihabın hızlı şekilde atılmasına yardımcı olur. Ayrıca sindirim sistemini güçlendirdiği için safra kesesi veya taş oluşumu gibi yan etkileri çok fazla olan hastalıkların oluşmasına da engeldir. Her hastalıkta rahat bir şekilde kullanabileceğiniz zeytinyağı aşırı kilolu insanların sağlıklı bir şekilde kilo vermesine de yardımcıdır. Kısaca zeytinyağı sağlık konusunda ilk sırada tüketilmesi gereken ürünlerden biridir. 

Tags
Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close