1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Yaşam
 3. Kanser Nedir? Kansere Yol Açan Gıda ve Katkı Maddeleri? Kanser Tedavisi? Kanserde Beslenme Önerileri?

Kanser Nedir? Kansere Yol Açan Gıda ve Katkı Maddeleri? Kanser Tedavisi? Kanserde Beslenme Önerileri?

Kanser, anormal hücrelerin kontrolsüz bölünmesi ve çoğalması ile oluşan hastalıktır. Kanser, başlangıç yerinden vücudun diğer bölümlerine yayılabilir ve uygun şekilde tedavi edilmezse ölümcül olabilir .Yaşamımızın her alanında olduğu gibi beslenme alışkanlıklarımızda da doğaya dönüş söz konusudur. Tıp bir yandan hastalıkların tedavisinde yeni olanaklar araştırırken, öte yandan da sağlıklı bir yaşam sürdürme, hastalıkları önleme yolunda yoğun çalışmalar yapmaktadır. Bu alanda en yoğun çalışmalar beslenme üzerinde sürmektedir. Sağlıklı bir yaşam için bilim adamları gökkuşağındaki bütün renkleri içeren gıdaları yememizi öneriyor.

«
kansere-karsi-koruyan-besinler-KahveKafe-min

Kanser, anormal hücrelerin kontrolsüz bölünmesi ve çoğalması ile oluşan hastalıktır. Kanser, başlangıç yerinden vücudun diğer bölümlerine yayılabilir ve uygun şekilde tedavi edilmezse ölümcül olabilir .

Dengesiz beslenme                           % 35

Sigara                                                  % 30

Enfeksiyon hastalıkları                        % 10

Mesleki nedenler                                 % 4

Alkol                                                      % 3

Çalışma yerinin tozlu ve pis oluşu      % 2

Gıdalara konan katkı maddeleri         % 1

 Görüldüğü gibi dengesiz beslenme kansere yol açan başlıca etkenlerden biridir.

Yaşamımızın her alanında olduğu gibi beslenme alışkanlıklarımızda da doğaya dönüş söz  konusudur. Tıp bir yandan hastalıkların tedavisinde yeni olanaklar araştırırken, öte yandan da sağlıklı bir yaşam sürdürme, hastalıkları önleme yolunda yoğun çalışmalar yapmaktadır. Bu alanda en yoğun çalışmalar beslenme üzerinde sürmektedir. Sağlıklı bir yaşam için bilim adamları gökkuşağındaki bütün renkleri içeren gıdaları yememizi öneriyor.

Tıp dünyasının da yeşil ışık yaktığı kanserde alternatif tedavide kullanılan yöntemlerden biri olan bitkiler ve diğer faydaları aşağıda listelenmiştir.

Bunlar;

SARIMSAK: Antibiyotik özelliğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanın   akışkanlığını sağlayarak kolesterolü düşürür .Kanser, kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına karşı koruyucu etkisi de vardır.

DOMATES:Kanserden koruyucu , zihinsel ve bedensel yaşlanmayı yavaşlatıcı özelliğe sahiptir. C vitamini açısından da zengindir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Lifli bir besin olması da bağırsak kanseri riskini azaltır.

Fotokimyasallar bakımından oldukça zengindir. Likopin diye isimlendirilen bir antioksidan, en fazla domateste bulunur. Asitli bir sebze olması nedeni ile pişme sırasında C vitaminini korumasına yardım eder. Domates olgunlaştıkça besin değeri artar.

ISPANAK: Kansere, kalp hastalıklarına, yüksek tansiyona karşı çok etkili bir sebzedir.

LAHANA: Meme ve rahim kanserine etkilidir. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Kanserli hücrelerin çoğalmasını önleyen karoten maddesini içerir. Kandaki şeker miktarını düşürür.

BROKOLİ: Kansere karşı koruyucu vitamin dolu bir sebzedir. Göğüs, kolon, ve mide kanserini önler. Betakaroten ve C vitamini ihtiva eder.Vitamin ve demir eksikliğini giderir. İçerdiği kalsiyum nedeniyle kemik erimesini önler.

KAYISI: Hücrelere ve dokulara zarar veren moleküllerin etkisini ortadan kaldırarak kansere karşı koruyucu etki sağlar. Lifli olduğu için bağırsakları koruyucudur.

TAHILLAR: Arpa, mısır, buğday, yulaf gibi tahıllar B ve E vitamini, potasyum ve kalsiyum içerir. Kanserojen maddelerin vücuttan atılım sürelerini hızlandırırlar.

FASULYE: C vitamini ve betakaroten gibi kalp hastalığı ve kanseri önleyen antioksidanlar açısından zengindir.

HAVUÇ: Havuç tüketimi arttıkça kanser riskinin azaldığı ortaya konmuştur. Bunun temel nedeni betakaroten , C ve E vitaminleri gibi antioksidanlar açısından zengin oluşudur.

NOHUT: Yağ düzeyi düşük ve kolesterol içermeyen nohut kalsiyum, magnezyum, betakaroten, ve folik asit açısından zengindir. Göğüs kanserine karşı korur.

İNCİR: Potasyum, demir ve kalsiyum içerir. Sindirim sistemine yardımcı olur ve modern tıp tarafından da kansere karşı koruyucu olarak önerilmektedir.

FINDIK: Kalp krizine karşı koruyucu olan E vitamini açısından zengin bir besindir. Her gün yenilen bir avuç fındık kansere ve kırışıklıklara karşı koruyucudur.

İçerdiği yağlar doymuştur. Yani sağlığa zararlı değildir. Kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterol seviyesini artırarak kalp hastalığını önler.Ceviz gibi türleri ellagic adı verilen bir tür asit içerir.Bu asit kanserli hücrelerin kendilerini öldürmeleri anlamına gelen apoptosis sürecini başlatır.Kanserin ve kalp hastalıklarının önlenmesinde önemli yer tutan E vitamininden de yüksek miktarda içerir.Her gün bir avuç yenmesi çok faydalıdır

ZEYTİNYAĞI: Kandaki kolesterol düzeyini dengede tutar. Antioksidan özelliği olan E vitamini açısından da zengindir. Bu sayede kalp krizi, felç, kanser ve erken yaşlanmaya karşı beyni koruyucu etkiye sahiptir.  

SOĞAN: Bağışıklık sistemini güçlendirirİçerdiği allicin ve sülfür ile mide ve bağırsak kanserine karşı koruyucu etki sağlar.

ŞEFTALİ: Kansere ve kalp krizine karşı koruyucu olan betakaroten açısından da zengindir.Bir şeftali günlük C vitamini ihtiyacının %50 sini karşılar.

Kansere yol açan gıda ve katkı maddeleri:

a. Katkı maddeleri: Bazı katkı maddeleri kansere zemin hazırlar. Bu nedenle, güvenilmeyen katı yağlar, meyve suları, çikolatalar yenmemelidir.

b. Tatlandırıcılar(sakkarin): Sakkarin, böbreklere zarar verdiği gibi, mesane kanserine de neden olmaktadır.

c. Küfler: Gıdalar üzerinde üreyen küfler “aflatoksin”denilen kanser yapıcı maddeyi meydana getirir.

d. Kahve: Kahve içenlerde içmeyenlere göre 2-3 misli fazla mesane ve pankreas kanseri ortaya çıkmaktadır.

e. Alkol: Alkolün neden olduğu kanserler ağız boşluğu kanseri, larenks, özefagus ve karaciğer kanserleridir.

f. Yiyecekler ve hazırlanış şekilleri: Fazla et yiyenlerde kalınbağırsak kanseri sık görülür. Proteinli gıdalar, 100 C üzerinde pişirildiklerinde kanser yapan maddeler oluşur.Aşırı ısıtılan yağlarda kızartılan yiyecekler kanser yapıcı olurlar. Kullanılan kızartma yağları tekrar tekrar kullanılmamalıdır.

Amerikan kanser cemiyeti’nin beslenme önerileri:

  Bitkisel kaynaklı yiyeceklere ağırlık verilmesi

Az  yağlı yiyeceklerin seçilmesi  
Et tüketiminin, özellikle yağlı et tüketiminin azaltılması  
Fiziksel olarak aktif olmak. Sağlıklı kiloya ulaşmak ve korumak  
Haftanın çoğu günü günde en az 30 dakika orta derecede aktif olmak  
 İdeal kiloda kalınması  
Alkol kullanılıyorsa, alkol tüketiminin azaltılması  

KANSERLİ HASTALARDA DİYET TAVSİYELERİ

 • Hastaların, özellikle kanser hastalarının belirli bir diyet programı uygulamaları, gerek hastanızın tedavisi süresince gerekse aldıkları medikal veya alternatif tedavilerin daha etkili olabilmesi adına gereklidir.
 • Beyin tümörleri grubu dışında kalan tüm kanser hastalarının diyet programı uygulaması faydalı olur.
 • Kanser tedavisinde aç kalmak, tok olmaktan daha önemlidir. Sağlam hücrelerimizin aç kaldığımız sürelerde kendilerini daha hızlı yenileyebildiği ve daha güçlü hücre yapısı oluşturabildiği yapılan araştırmalarda da ortaya çıkmıştır.
 • Yani çok yemek yeme mantığı yanlış, az fakat vitamin ve mineral açısından zengin beslenmek doğrudur.
 • Fazla kalori alımının hücrelerimiz ve karaciğerimiz üzerinde olumsuz etkilerinin söz konusu olduğu yapılan araştırmalarla da görülmüştür.
 • Hastalarımızın odasında canlı çiçek ve cep telefonu gibi şeyler bulundurmayın. Sürekli klima çalıştırmayın. Aşırı sıcak oda ve yatak kullanmayın.
 • Gece saat 11.00 ile sabah 7.00 arasında uyumalarına özen gösterin.
 • İlaç kullanan hastalarınızı 2-3 günde bir mutlak yıkayarak, beden temizliği yapmaya, haftada birde terletmeye özen gösterin. Masaj gerektiren yatan hastalara, eklem ve kaslarına yine yattıkları yerde yumuşak masaj ve eklem hareketleri günlük olarak yapın.
 • Yatan hastalarımızın, günde bir kez de olsa yarım saatliğine oturur vaziyete getirmeye çalışın.
 • Yatan hastaların dolaşımı yavaşladığı için bacaklardan yukarı doğru masaj yaparak, ayaklarına arada bir kalp hizasından yukarıya kaldırarak dolaşımı rahatlatın.
 • Ayak başparmakları ve taban altına masaj yapın, her masajda ayakaltını biraz kolonya ile temizleyerek uyarın.
 • Kabızlığı olan yatan hastanın, karın bölgelerine halis zeytinyağı ile hafif masajlar uygulayın, ısıtılmış, sıcak havlu ile kapatın.
Bir Cevap Yaz

Diyetisyen Osman Alabalık Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *