«
kanser-riskini-azaltan-beslenme-onerileri

Dengeli ve besleyici bir diyet yapmanın kanser riskini azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalar, kanser ölümlerinin çoğunun yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam ile alakalı olduğunu gösteriyor. 

Doğru bir beslenme, kanseri belli ölçüde engellemenize ve yenmenize yardım edebilir. Örneğin, kanser tedavisi görüyorsanız, iyi beslenme tedavinizi olumlu bir şekilde destekleyecektir.

İdeal Kilonuzu Mutlaka Koruyun

İstatistiklere göre, kanserden yaşamını kaybeden beş kişiden biri aşırı kiloludur. Buna rağmen, aşırı kilonun kanser riskini nasıl etkilediğini net olarak söylemek zor.

Sebze, Meyve ve Tam Tahıllardan Bol Tüketin

Araştırmalar sebze, tahıl ve baklagillerden oluşan bir diyetin akciğer, ağız, yemek borusu ve mide kanseri riskini azalttığını göstermektedir. 

Eti Ölçülü Şekilde Tüketin

Bazı çalışmalar kolon kanseri ile aşırı kırmızı et tüketimi arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Bu özellikle jambon, pastırma ve sosis gibi işlenmiş şarküteri için geçerlidir.

Alkol Azaltılmalı

Araştırmalar, tüm alkollü içeceklerin ağız, yutak, gırtlak, yemek borusu, karaciğer, kolon ve rektum kanseri gibi birçok kanser riskini artırabileceğini göstermiştir.

Bir Cevap Yaz

Diyetisyen Osman Alabalık Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *