«
kilo-vermede-uykunun-onemi

Düzensiz uyku nedeniyle zamansız salgılanan bazı hormonlar kolay kilo vermenize engel olabilir  ‘’Kortizol Hormonu’’ gibi. Bu hormon herhangi bir stres durumunda bağışıklığı baskılayıp kan şekerini yükseltir, vücutta aşırı salınımı da yağlanmaya neden olur. Kortizol en düşük seviyesine gece, en yüksek seviyesine ise uykudan uyandıktan 1-2 saat sonra ulaşır. Bu nedenle uyku sorunu yaşadığınızda kortizol hormonunun yanlış zamanda salınımına bağlı olarak vücutta yağ depolanması artar.

Beyne doyma ve yemeği kesme sinyalini gönderen ‘’Leptin’’  hormonu da uyku düzeninden etkilenir. Leptin gece daha az salgılanan bir hormondur. Buna karşılık olarak beyne acıkma sinyalini gönderen ve leptine zıt etki gösteren hormon ise ‘’ ghrelin ‘’ hormonu daha fazla salgılanırken, leptin hormonu da daha az salgılanır. Bu durumda aşırı yemek yeme dürtüsü de kişilerin yağ ve karbonhidrat tüketimini arttırdığından kilo vermeyi zorlaştırır

Gece geç uyuyan kişilerde özellikle abur cubur yemeye eğilim vardır. Çünkü vücutta mutluluk hissi yaratan ‘’ Serotonin’’ hormonunun seviyesi geç saatlere doğru düşer. Budurumda vücut serotonin seviyesini arttırabilmek için kalorisi yüksek çikolata, cips gibi yiyeceklere yönelir. Yapılan bir araştırmada 6 saatten az uyuyan işçilerin dışarıda yemeye, düzensiz saat aralıklarıyla yemeye ve daha fazla atıştırmaya meyilli oldukları kanıtlanmıştır.

Çok veya az uyumak şeklinde uyku problemi yaşanan dönemlerde öncelikle öğün saatleriniz değişir. Çok uyuduğunuz zaman günün en önemli öğünü olan kahvaltı öğününü kaçırmış olursunuz. Güne aç başladığınız ve öğün sayınız azaldığı için de ilk öğüne büyük porsiyonlarla başlarsınız. Az uyuduğunuz zaman ise stres, yorgunluk, bitkinlik durumları yaşandığında, mutluluk duygusunun önüne geçmek adına abur-cubur besinler tüketmeye yönelirseniz. Kısaca her iki durumda uyku düzeni kilo verme sürecini etkiler, hem de olumsuz olarak. Uyku düzeni bozukluğu yaşanan dönemlerde beslenme açısından verilebilecek en iyi desteklerden biri bitki çaylarıdır.

Bir Cevap Yaz

Diyetisyen Osman Alabalık Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *