Sağlıklı Yaşam

Güçlü Saçlar İçin Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Güçlü Saçlar İçin Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Saç dökülmesi yaygın olarak görülen bir durum olmasına karşın kişinin kendisi için büyük bir stres kaynağı olabilir. 50’li yaşlarda erkelerin %50’si bu durumdan olumsuz etkilenirken, 60-69 yaşlarındaki kadınların ise %30-40’ında saç dökülmesi görülmekte. Peki, güçlü saçlar için nasıl beslenmeliyiz? 

  • Mutlaka yeterli miktarda protein tüketmeye çabalayın. Kılın kimyasal yapısının %80’nini keratin proteini oluşturmakta. Bu sebeple, yeterince proteinli besinler almıyorsanız bu durum saçlarınızı olumsuz yönde etkiler.
  • C vitamini saçlar için de faydalı. C vitamininin kollajen sentezi ve keratin liflerinin bağlanmasındaki etkisi nedeniyle sağlıklı saçlar için gerekli olduğunu gösteren bilimse araştırmalar bulunmaktadır.
  • Demir eksikliğine karşı dikkatli olun. Demir eksikliği olan her insanda saç dökülmesi olmaz, ancak genetik olarak yatkın insanlarda demir depolarının boşalmasının, saçların dökülmesine sebep olduğu kabul edilmektedir. Bu yüzden saç dökülmelerinde, demir depolarının istenilen seviyeye getirilmesi önerilmektedir.
  • B vitaminleri de saç için faydalı. Biotin ve niasin gibi B vitaminlerinin kıl gelişimini olumlu yönde etkilediği biliniyor. Ayrıca B5 vitamininin, saçları güçlendirdiğine dair kanıtlar vardır.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün